ماسکنه (آکنه ماسک) چیست؟ و راه حل مقابله با آن چگونه است؟
ماسکنه

ماسکنه (آکنه ماسک) چیست؟ و راه حل مقابله با آن چگونه است؟

ماسکنه به پدیده ای گفته می‌شود، که چند سال اخیر به دلیل بیماری کرونا بسیار شایع شده است. زمانی که ناحیه ای از صورت که به طور مرتب با ماسک در تماس باشد، دچار آکنه می‌شود. با افزایش گسترده استفاده از ماسک در تمامی بخش‌های جامعه این مدل آکنه های پوستی هم به شدت افزارش پیدا کرده است.

چه چیزی باعث ایجاد ماسکنه می شود؟

عامل ایجاد ماسکنهدکتر اینجیبار می‌گوید: «ماسکنه زمانی ایجاد می‌شود که افراد از ماسک‌هایی استفاده می‌کنند که برای مدت طولانی روی صورت استفاده می‌شود.» “به طور خاص، این بیماری در اثر انسداد منافذ ایجاد می‌شود. ماسکنه می‌تواند کمی خجالت آور باشد زیرا اغلب کاملاً آشکار است و ممکن است یک دایره قابل توجه در اطراف دهان و بینی شما ایجاد کند.

 1. ماسک صورت خود را حداقل دو بار در روز عوض کنید…
 2. از محصولات مراقبت از پوست بدون روغن استفاده کنید…
 3. لبنیات و شکر را کاهش دهید…
 4. استرس را کاهش دهید….
 5. دقیقا به همین دلیل است که متخصصان پوست همیشه توصیه می‌کنند از چیزهایی که منافذ صورت شما را مسدود می‌کنند، به عنوان مثال آرایش های سنگین اجتناب کنید. در مورد ماسک های صورت هم همینطور است!

چگونه می توان از آکنه ماسک جلوگیری کرد؟

راه جلوگیری از اکنهدکترها توصیه می‌کنند؛ حداقل دو بار در روز ماسک صورت خود را عوض کنید. این کار مقدار روغنی که روی صورت شما هست را کاهش می‌دهد و همچنین به شما این امکان را می‌دهد صورت خود را در بین زمان تعویض ماسک ها با یک پاک کننده تمیز کنید.

چند کاری که باید برای تمیز کردن صورت خود انجام دهید، مانند شستن آن با آب، پاک کننده بدون روغن و پن ها.

اگر این امکان پذیر نیست، استفاده از پدهای اسید گلیکولیک را به شما پیشنهاد می‌کنم. من پدهای گلیکولیک NeoStrata را دوست دارم، اما تعدادی پد وجود دارد. فقط مطمئن شوید که از غلظت بیش از 10٪ استفاده نکنید!

1.صورت را تمیز و مرطوب نگه دارید

پاک کردن پوستروزانه صورت خود را تمیز و مرطوب کنید. مراقبت ملایم از پوست می‌تواند از مشکلات پوستی جلوگیری کند. در هنگام شستن صورت، از یک پاک کننده ملایم و بدون عطر استفاده کنید. خشکی پوست یک مشکل رایج پوستی صورت است. استفاده از مرطوب کننده باعث می‌شود، یک لایه محافظ به پوست شما اضافه شود. که خشکی را کاهش می‌دهد. حتما بلافاصله پس از شستن صورت خود از مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده هایی که دارای:

 • سرامیدها
 • اسید هیالورونیک
 • دایمتیکون (که همچنین می تواند سدی ایجاد کند که به کاهش پوست تحریک شده کمک می کند)

با استفاده از مرطوب کننده های فرموله شده برای نوع پوست خود از ایجاد جوش هایی که ماسک برای شما ایجاد کرده جلوگیری کنید. هنگام انتخاب مرطوب کننده، این راهنمایی را دنبال کنید:

 • اگر پوست چرب دارید (یا زمانی که هوا گرم و مرطوب است): مرطوب کننده ژل
 • پوست معمولی یا مختلط دارید : لوسیون
 • اگر پوستی خشک تا خیلی خشک دارید: کرم

2.از لب های خود مراقبت کنید

مراقبت از لببا استفاده از وازلین از لب های خود محافظت کنید. پوست خشک و لب های ترک خورده از مشکلات رایج پوستی ماسک صورت هستند. با استفاده از وازلین روی لب‌ها می‌توانید از ترک خوردن لب‌ها جلوگیری کنید:

 • بعد از شستن صورت
 • قبل از گذاشتن ماسک
 • قبل از خواب

3.آرایش کردن ممنوع

هنگام استفاده از ماسک از آرایش چشم پوشی کنید. در زیر ماسک، آرایش زیاد منافذ شما را مسدود می‌کند و منجر به ایجاد جوش می‌شود. اگر آرایش ضروری است، فقط از محصولاتی با برچسب “غیر کومدون زا” یا “محصولات رگانیک” استفاده کنید.

4.محصولاتی که پوست را تحریک می‌کنند استفاده نکنید

پوست تحریک شدهاگر صورت شما حساس است، از برخی محصولات مراقبت از پوست کمتر استفاده کنید. وقتی صورت خود را با ماسک می‌پوشانید، برخی از محصولات مراقبت از پوست که در گذشته استفاده کرده اید ممکن است پوست شما را تحریک کنند. اگر این اتفاق بیفتد، توصیه می‌شود؛ محصولاتی را که می‌توانند پوست شما را تحریک کنند، کاهش دهید، مانند:

 • محصولاتی با اسید سالیسیلیک
 • رتینوئیدی که به صورت خود می‌زنید
 • یا برخی افترشیو ها (ژل های اصلاح صورت)

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا