آنتی اکسیدان چیست؟ و چه فوایدی برای مراقبت از پوست دارد؟

آنتی اکسیدان چیست؟ و چه فوایدی برای مراقبت از پوست دارد؟

آنتی اکسیدان ها در برخی از محصولات مراقبت از پوست مورد علاقه شما وجود دارند، اما احتمالا به طور کامل نمیدانید چه هستند و یا نحوه عملکردشان چگونه است. خوب! این مواد ارزش آشنایی را دارند، زیرا آنتی اکسیدان ها می توانند برای پوست شما بسیار مفید باشند.

آنتی اکسیدان چیست؟

انتی اکسیدان نوشته شده با مواد غذاییآنتی اکسیدان ها با جذب و محدود کردن تولید رادیکال های آزاد که می تواند به پوست آسیب برسانند، از پوست شما محافظت می کند. با استفاده روزانه از آنها می توانند کک و مک ها (لکه های خورشیدی) را کاهش دهنند، به مبارزه با علائم قابل مشاهده پیری و آرام کردن التهابات پوست کمک کنند. چندین آنتی اکسیدان به پوست آبرسانی می کنند و رطوبت پوست را افزایش می دهند تا به احیای پوست کدر کمک کنند. به طور خلاصه، آنتی اکسیدان ها محافظ آسیب هایی هستند که به کند شدن پیری پوست کمک می کنند و آنها شایسته جایگاهی ویژه در روتین پوستی شما هستند.

رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها

حتما تا به حال دیده اید که یک برش از سیب به رنگ قهوه ای درآمده است، این فرآیند اکسیداسیون بوده است، که توسط رادیکال های آزاد ایجاد می شود. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند، که یک یا چند الکترون جفت نشده دارند. برای به دست آوردن ثبات، آنها با مولکول های دیگر واکنش می دهند و باعث ایجاد یک واکنش زنجیره ای می شوند که به سلول های سالم آسیب می رساند. بدن ما به طور طبیعی رادیکال‌های آزاد تولید می‌کند. رادیکال‌های ازاد همچنین از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش، آلودگی، دود سیگار و سایر مواد شیمیایی نیز ایجاد شوند.

فواید آنتی کسیدان ها در مراقبت از پوست

یک دختر که برش پرتقال را روی صورتش گرفته

  • علائم پیری را کاهش می دهند. استرس اکسیداتیو (شرایطی که در آن سطح رادیکال های آزاد به طور قابل توجهی در یک بافت زیاد می شود و موجب تخریب بافت می گردد) کلاژن را می شکند، روند طبیعی ترمیم پوست را متوقف می کند و باعث التهاب می شود. شما این اثرات را به صورت خطوط ریز، چین و چروک، شلی پوست، جوش های آکنه و لکه های پوستی می بینید. با از بین رفتن رادیکال های آزاد، آنتی اکسیدان ها می‌توانند به پیشگیری و اصلاح این علائم مشهود کمک کنند و به پوست درخشندگی بیشتری ببخشند.
  • جلوی آسیب ناشی از نور خورشید را می گیرد. دکتر اشلی ماگوورن، متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در ساحل منهتن، کالیفرنیا و مدیر پزشکی درمستور، توضیح می دهد: «طبق تعریف، همه آنتی اکسیدان ها دارای خواص ضد التهابی هستند.
  • باعث کاهش پاسخ التهابی پوست شما را به اشعه های مضر خورشید می‌شود. از آفتاب سوختگی جلوگیری می‌کنند و محافظت بیشتری در برابر آسیب های خورشید و پیری نور ایجاد می‌کنند.
  • به ترمیم پوست کمک می کنند. التهاب‌ها روند نوسازی پوست را مختل می کنند. آنتی اکسیدان ها با کاهش التهاب به پوست اجازه می دهند تا خود را ترمیم کرده و آسیب های قابل مشاهده را اصلاح کند. دکتر ماگوورن می‌افزاید: «برخی آنتی‌اکسیدان‌ها، مانند ویتامین C، تولید کلاژن را که برای جوانی پوست حیاتی است، تحریک کنند.»
  • باعث روشن شدن رنگ پوست می‌شوند: رادیکال‌های آزاد و قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید نیز می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در تولید ملانین پوست ما می‌شود و باعث ایجاد لکه‌های تیره و رنگ ناهموار پوست می‌شود.
  • با کاهش آسیب نور، آنتی اکسیدان ها می‌توانند از رنگدانه های غیر طبیعی پوست جلوگیری کنند. برخی از آنتی اکسیدان ها (مثل ویتامین C) نیز برای مهار تیروزیناز، آنزیمی که تولید ملانین را تحریک می‌کند، عمل می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا