خواص روغن گل نسترن (رزهیپ) و استفاده از آن برای پوست
روغن نسترن

خواص روغن گل نسترن (رزهیپ) و استفاده از آن برای پوست

روغن گل نسترن به نام روغن رزهیپ نیز شناخته می‌شود. این گیاه از بوته گل نسترن یا rosa canina که بیشتر در شیلی رشد می کند، به دست می‌آید. برخلاف روغن گل رز که از گلبرگ های گل رز استخراج می شود، روغن رزهیپ از میوه و دانه های گیاه نسترن استخراج می‌شود.

روغن دانه نسترن چیست؟

دانه های رزهیپ

این روغن از زمان‌های قدیم به دلیل فواید درمانی ارزشمندش مورد توجه قرار گرفته است، سرشار از ویتامین‌های مغذی پوست و اسیدهای چرب ضروری است. همچنین حاوی فنل‌هایی است که خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد قارچی دارند. روغن روزهیپ اغلب به عنوان روغن حامل برای روغن‌های ضروری استفاده می‌شود که خیلی شدید هستند و نمی‌توان مستقیماً روی پوست استفاده شوند.

فواید روغن رزهیپ برای پوست

   • گل نسترنبازسازی پوست: روغن گل نسترن به دلیل داشتن غلظت بالایی از ویتامین A، ویتامین های B و ویتامین E، خواص استثنایی بازسازی کننده و شفابخش دارد.
   • افزایش تولید کلاژن پوست: تحقیقات نشان می‌دهد که روغن این گیاه پس از هشت هفته مصرف، منجر به بهبود قابل توجهی در چین و چروک های پنجه کلاغی، سطح رطوبت پوست و خاصیت ارتجاعی می‌شود.
   • مبارزه با رادیکال‌های آزاد: روغن دانه گل نسترن با سطوح بالای ویتامین C می‌تواند به ظاهر خطوط و چین و چروک‌ها کمک کند، پوست را روشن کند و به مبارزه با رادیکال‌های آزاد در پوست کمک کند.
   • قدرت ترمیم پوست: در سال 2015 پس از مطالعه بر روی بیماران جراحی شده نشان داده شد که استفاده از روغن رزهیپ روی اسکار ظاهر کلی زخم را بهبود بخشیده است.
   • آبرسانی پوست: به گفته Zeichner، این روغن با داشتن اسید لینولئیک و همچنین اسیدهای چرب ضروری دیگر، بهترین گزینه برای آبرسانی و رطوبت رسانی پوست است.
   • ضد التهاب: سرشار از ویتامین E و آنتوسیانین است این دو ماده‌ می‌توانند تحریک های التهابی را آرام و تسکین دهند، روغن این گل می‌تواند برای کسانی که با روزاسه، اگزما و سایر مشکلات التهابی پوست سر و کار دارند بسیار مفید باشد.

عواض جانبی روغن گل نسترن

هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ندارد و به طور کلی برای انواع پوست بی خطر است. با این حال، همیشه باید قبل از افزودن هر محصول جدید به برنامه روزانه، یک پچ تست انجام شود.

طرز استفاده از روغن رزهیپ

دانه گل نسترنروغن نسترن را می‌توان مستقیماً روی پوست مالید یا به عنوان روغن حامل برای سایر روغن‌های صورت قوی‌تر استفاده کرد. روغن رزهیپ در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست فرموله شده است، اما اغلب می‌توان این روغن را به شکل خالص آن یافت تا مستقیماً روی پوست استفاده شود.

این روغن را باید در یک بطری تیره کهربایی رنگ بسته بندی کنند، تا از آن در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت شود، که در صورت قرار گرفتن در معرض افتاب ممکن است قدرت محصول را کاهش دهد و در مکانی خنک و تاریک نگهداری شود.

این روغن را می توان تا دو بار در روز صبح و عصر استفاده کرد. محبوب ترین روش استفاده از این روغن استفاده مستقیم از آن روی پوست یا افزودن آن به مرطوب کننده مورد علاقه خود است. Plescia می گوید: روغن این گل را می‌توان در انواع محصولات مراقبت از پوست، لوسیون ها و سرم ها یافت. اما یک روغن صورت، چه مخلوط یا خالص، راه ایده آلی برای تجربه قدرت و فواید روغن است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا