فیتوکازمتیک یا محصولات ارگانیک چیست؟
فیتوکوسمتیک

فیتوکازمتیک یا محصولات ارگانیک چیست؟

مواد گیاهیفیتوکازمتیک (PHYTOCOSMETICS) تکنیکی از ساخت محصولات طبیعی است که شامل استفاده از گیاهان در لوازم آرایشی و بهداشتی است. رواج استفاده از گیاهان در لوازم آرایشی به این دلیل افزایش یافته که این افزودنی‌ها گیاهی نیازی به تنظیم ندارند و توسط سازمان غذا و دارو ایمن تلقی شده‌ است. علاوه بر آن در این محصولات مزایای فراوانی وجود دارد که توسط ترکیب وسیع گیاهان در محصولات پوستی ایجاد شده است.

محصولات ارگانیک توسط طب عامه شناخته شده و مورد تأیید است. در این محصولات عمدتاً از عصاره ها و اجزای مشتق شده از ترکیبات گیاهی استفاده می‌شود، به جز محصولات زنبور عسل: روغن ها، اسانس ها، کره ها، موم ها، هیدرولیز و آب میوه ها.

چه چیزی فیتوکازمتیک را در طب گیاهی متمایز می کند؟

محصول گیاهیهدف این روش معطوف به تحقیق در مورد محصولاتی است که دارای برخی ویژگی ها زیر هستند:

  • محصولات گیاهی حاوی مواد مشتق شده از اندام حیوانات نیستند.
  • این محصولات از جایی که عصاره ها گیاهی که به صورت بیولوژیکی کشت می‌شوند یا به طور خود به خود و دور از منابع مستقیم آلودگی جمع آوری می‌شوند، به دست می آیند.
  • استفاده از “کل عصاره ها” یعنی تمام مواد فعال گیاه مورد استفاده قرار می‌گیرد به جای یک ماده فعال جدا شده. به این دلیل مهم است که شناسایی منشا یک ماده فعال دشوارتر خواهد بود.
  • حاوی مقدار کاملاً ضروری مواد نگهدارنده است تا ماده آرایشی بتواند خواص و کاربرد اصلی خود را در طول زمان حفظ کند.

مواد آرایشی گیاهی و کاملاً گیاهی وجود دارد؟

برخی از محصولات ممکن است بدون مواد نگهدارنده باشند مانند همه آن دسته از محصولاتی که مانند روغن، پماد خشک، یا محلول های هیدروالکلی که حاوی آب نیستند.

فیتوکازمتیک باعث تحریک یا آلرژی نمی‌شوند؟

ازمایشگاه گیاهیتمام گیاهان و مواد مصنوعی می‌توانند باعث آلرژی یا تحریک شوند. تفاوت در توجه به غلظت‌های ایده‌آل برای استفاده از ویژگی‌های مفید بدون خطر ایجاد عوارض برای مصرف کننده است. ماده گیاهی مطمئناً توسط ارگانیسم پزشکی پذیرفته شده است زیرا بخشی از جهان است که در طی میلیون ها سال در آن تکامل یافته ایم. ماده مصنوعی، با وجود آزمایشاتی که در معرض آن قرار گرفته است، تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است.
تا آنجا که به آلرژی مربوط می‌شود، باید در نظر گرفت که هر مولکولی می‌تواند واکنش سیستم ایمنی بدن ما را تحریک کند. این تمرین خوبی است که محصول جدیدی را که می‌خواهیم از آن استفاده کنیم روی پوست خودمان آزمایش کنیم: مقدار کمی از محصول که در ناحیه باریکی از پوست ساعد استفاده می‌شود، به ما اطمینان می‌دهد، اگر بعد از چند ساعت اگر واکنشی نشان نداد، از بی‌ضرر بودن آن اطمینان پیدا می‌کنیم.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا