روتین مراقبت از پوست های چرب

روتین مراقبت از پوست های چرب

روتین مراقبت از پوست های چرب بسیار مهم است، چرا که تقریباً همه افراد گهگاهی پوست چرب دارند. پوست شما به طور طبیعی برای آبرسانی و محافظت از پوست روغن تولید می کند، بنابراین مقداری روغن خوب است! مشکل زمانی ایجاد می شود که چربی اضافی روی پوست خود داشته باشید. روغن اضافی می تواند منجر به مسدود شدن منافذ، جوش های سرسیاه و سایر لک ها شود. کلید جلوگیری از چرب شدن پوست، یافتن روتین مراقبت از پوست است که چربی اضافی را بدون خشک کردن پوست شما از بین ببرد.

t zone روی پوست صورتپوست چرب در T-Zone شما شایع است. T-Zone تشکیل شده از پوست روی پیشانی، بینی و چانه شما، برای کسانی که پوست چرب دارند، T-Zone و سایر قسمت های صورت شما ممکن است در طول روز بیش از حد براق یا چرب باشد. اگر پوست چرب شما منجر جوش میزند، به دنبال محصولاتی باشید که مخصوص نوع پوست شما طراحی شده اند، مانند محصولات بدون چربی و غیر کومدون زا. این راهنما به شما کمک می کند تا در مورد علل اصلی پوست چرب و نحوه یافتن بهترین روال مراقبت از پوست برای پوست چرب بیاموزید.

علل چرب شدن پوست

صورت یک زن که جوش زده استتشخیص اینکه چه چیزی باعث چربی پوست شما می شود اولین قدم برای مدیریت آن است.

مهمترین دلایل چربی پوست عبارتند از:

ژنتیک:

پوست چرب به دلایل زیادی رخ می دهد، اما ژنتیک یکی از رایج ترین آنهاست. درست مانند رنگ مو و رنگ چشم، انواع پوست معمولا در خانواده ها دیده می شود. اگر اعضای خانواده نزدیک شما در جوانی پوست چرب داشتند، احتمالاً شما نیز به همین مشکل مبتلا خواهید شد.

سن:

البته، سن شما نیز در این زمینه نقش دارد. حتی اگر پوست شما در حال حاضر چرب است، با افزایش سن باید دوباره آن را ارزیابی کنید. با افزایش سن، پوست کلاژن و سایر پروتئین‌ها را از دست می‌دهد که می‌تواند باعث شود منافذ شما تولید چربی را متوقف کنند. برای مثال، افرادی که در دهه 30 زندگی خود قرار دارند، اغلب به روش‌های مراقبت از پوست متفاوتی نسبت به دوران نوجوانی نیاز دارند.

منافذ بزرگ:

اگر منافذ بزرگی دارید، ممکن است با چربی بیشتری نسبت به افراد با منافذ متوسط یا کوچک سروکار داشته باشید.

آب و هوا:

عناصر بیرونی، مانند رطوبت و دما، می توانند در میزان چربی تولید شده پوست شما نقش داشته باشند. یکی از عوامل مهم محل زندگی شماست. اگر در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید، پوست شما ممکن است چربی بیشتری نسبت به افرادی که در آب و هوای سرد و خشک زندگی می کنند تولید کند. صرف نظر از جایی که زندگی می کنید، ممکن است متوجه شوید که پوست شما در طول تابستان چربی بیشتری تولید می کند.

روال فعلی مراقبت از پوست:

عامل دیگر این است که چند بار پوست خود را بشویید و لایه برداری کنید. ممکن است فکر کنید شستن و لایه برداری پوست در طول روز به شما کمک می کند تا از شر چربی اضافی خلاص شوید. در حقیقت، شستشوی بیش از حد یا لایه برداری بیش از حد می تواند اثر معکوس داشته باشد. همانطور که چربی طبیعی پوست خود را پاک می کنید، برای محافظت از پوست شما سبوم یا روغن بیشتری تولید می کند.

تست پوست چرب

تست چربی پوست اگر می خواهید بیشترین بهره را از روتین مراقبت از پوست خود ببرید، اولین قدم این است که بفهمید واقعاً پوست چرب دارید یا خیر. این بدان معنی است که شما باید یک آزمایش نوع پوست انجام دهید. نگران نباشید، آسان تر از آن چیزی است که به نظر می رسد!

مراحل انجام تست نوع پوست برای پوست های:

  1. ابتدا صورت خود را طبق روال معمول مراقبت از پوست خود تمیز کنید، اما پس از خشک شدن پوست از هیچ گونه محصول پوستی استفاده نکنید.
  2. هنگامی که پوست شما خشک است، T-Zone (ناحیه ای که چانه، بینی و پیشانی شما را تشکیل می دهد) پوست خود را از نظر چربی اضافه بررسی کنید.
  3. از یک کاغذ لکه دار یا دستمال کاغذی برای لکه کردن پوست خود استفاده کنید. اگر متوجه خارج شدن روغن اضافی روی کاغذ شدید، پوست چرب دارید.
  4. حتی اگر هنوز پوستتان چرب نیست، ممکن است متوجه شوید که منافذ بزرگی دارید. در این صورت یک ساعت بعد پوست خود را از نظر چربی اضافی بررسی کنید. منافذ بزرگ همچنین می تواند نشانگر نوع پوست چرب باشد.

مراحل روتین مراقبت از پوست های چرب

بهترین برنامه روزانه مراقبت از پوست برای پوست های چرب از صبح شروع می شود. اگر پوست چرب دارید، باید یک برنامه منظم مراقبت از پوست ایجاد کنید که به حذف چربی اضافی از روی پوست شما بدون خشک کردن بیش از حد کمک می کند.

اولین مرحله مراقبت از پوست چرب تمیز کردن پوست

شستشوی صورتهمانطور که می خوابید، باقیمانده روبالشی و محصولات موجود در موهای شما می تواند چربی اضافی و مواد مسدود کننده منافذ را به صورت شما منتقل کند. بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب، از آب گرم برای باز کردن منافذ و از یک پاک کننده روزانه برای پاکسازی کامل استفاده کنید.

مرحله دوم مراقبت از پوست های چرب لایه برداری

لایه برداریلایه برداری ملایم یکی از مهم ترین مراحل مراقبت از پوست برای پوست های چرب است. ترکیبی از چربی اضافی و منافذ بزرگ می تواند باعث تجمع و مسدود شدن سلول های مرده پوست شود. چند بار در هفته از اسکراب صورت حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید تا تجمع منافذ از بین برود و از آکنه و جوش جلوگیری شود.

مرحله سوم مراقبت از پوست های چرب استفاده از تونر

تونر پاک کنندهاستفاده از تونر یک مرحله ضروری برای کنترل پوست چرب است. تونر یک محصول سبک وزن برای مراقبت از پوست است که می تواند به کوچک کردن ظاهر منافذ و کنترل چربی کمک کند. تونرها اغلب دارای ترکیبات دوستدار پوست مانند فندق جادوگر و اسید سالیسیلیک هستند که به کاهش چربی و جلوگیری از آکنه کمک می کنند.

مرحله چهارم مراقبت از پوست های چرب استفاده از مرطوب کننده

مرطوب کنندهاز مرطوب کننده های غیر کومدوژنیک برای آبرسانی به پوست خود بدون انسداد منافذ استفاده کنید، پس از پاکسازی، لایه برداری و تقویت پوست، از یک مرطوب کننده سبک و ضد آفتاب استفاده کنید تا در طول روز از پوست محافظت کند. به دنبال محصولات غیر کومدون زا (یا غیر مسدود کننده منافذ) باشید تا از مسدود شدن منافذ خود جلوگیری کنید.

سخن پایانی

این سومین پست از مجموعه “روتین مراقبت از پوست” است. حتما توصیه می کنم پست های قبلی را بخوانید زیرا به شما کمک می کند این پست را بهتر درک کنید. همچنین، نوع پوست در طول زمان تغییر می کند. بنابراین حتی اگر اکنون پوست شما چرب است، به این معنی نیست که برای همیشه چرب خواهد ماند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا