دانه قهوه را بنوشیم یا از فواید بی نظیر آن روی پوست بهره ببریم؟
قهوه

دانه قهوه را بنوشیم یا از فواید بی نظیر آن روی پوست بهره ببریم؟

قهوه روی صورتدر این مقاله فواید دانه قهوه برای پوست را بررسی می‌کنیم. خواهیم دید که قهوه همان طور که معروف ترین و جذاب ترین نوشیدنی جهان است، اهمیت زیادی در فرمول های آرایشی و بهداشتی دارد.

تاریخچه قهوه

بزدر ابتدا به تاریخچه این دانه شگفت انگیز بپردازیم. داستان دقیقی از تاریخ کشف قهوه وجود ندارد. تاریخ دانان هم اطلاعات دقیقی در مورد زمان و چگونگی کشف قهوه در دست ندارند. اگرچه افسانه های زیادی در مورد منشاء آن وجود دارد.

قهوه‌ای که در سرتاسر جهان رشد می‌کند میراثش به جنگل های باستانی در اتیوپی باز می‌گردد. افسانه ها  می گویند که گله بز کالدی برای اولین بار پتانسیل این لوبیاهای محبوب را کشف کرده است.

داستان قهوه از این قرار است که کالدی پس از اینکه متوجه شد، بزهایش پس از خوردن توت های یک درخت خاص، چنان پرانرژی شده اند که نمی خواهند شب بخوابند، قهوه را کشف کرد. کالدی یافته‌های خود را به راهب صومعه محلی گزارش کرد، او با توت‌ها نوشیدنی درست کرد و متوجه شد که این نوشیدنی او را در ساعات طولانی نماز عصر هوشیار نگه می‌دارد. راهبان کشف خود را با راهبان دیگر صومعه در میان گذاشت و دانش در مورد توت های انرژی زا شروع به گسترش یافت.

همانطور که اخبار به سمت شرق حرکت کرد و قهوه به شبه جزیره عربستان رسید، سفری را آغاز کرد که این دانه ها را به سراسر جهان رساند.

فواید دانه قهوه

جمع اوری قهوهممکن است برای افزایش انرژی و متابولیسم روزانه خود به فنجان قهوه صبحگاهی خود تکیه کنید. در حالی که قهوه بیشتر به عنوان یک نوشیدنی استفاده می‌شود، همچنین به عنوان یک درمان جایگزین برای پوست نیز شهرت پیدا کرده است. این به لطف آنتی اکسیدان های موجود در آن است که شامل فنل هایی است که به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می‌کند که منجر به آسیب پوست می‌شود. انجمن شیمی آمریکا دریافته است که قهوه محبوب ترین منبع آنتی اکسیدان در ایالات متحده است – حتی بیشتر از سایر نوشیدنی های غنی از آنتی اکسیدان، مانند چای.

در حالی که یک فنجان قهوه می‌تواند آنتی اکسیدان های داخلی را فراهم کند، فواید ظاهری قهوه عمدتاً به صورت موضعی به دست می‌آید. این کار شامل تهیه ماسک، اسکراب یا خمیر از تفاله‌های قهوه تازه و اعمال مستقیم آن‌ها روی پوست است.

ضد پیری

استفاده مستقیم از قهوه روی پوست روند پیری را کند می‌کند و به کاهش لکه‌های خورشیدی، قرمزی و خطوط ریز کمک می‌کند.

ویتامین B-3 برای سرطان پوست

دانه تازه قهوهقهوه یک منبع غنی از ویتامین B3 (نیاسین) است که به لطف تجزیه یک ترکیب کلیدی به نام تریگونلین ایجاد می‌شود. با این حال، تریگونلین پس از برشته شدن دانه های قهوه به نیاسین تجزیه می‌شود. با توجه به بنیاد سرطان پوست، نیاسین ممکن است در پیشگیری از سرطان های پوست غیرملانومی مفید باشد و احتمالاً می‌تواند رشد سلول های سرطانی را روی پوستی متوقف کند.

کاهش التهاب

اثرات ضد التهابی ممکن است به اسید کلروژنیک (CGA) و همچنین ملانوئیدین موجود در قهوه نسبت داده شود. CGA همچنین با کاهش هایپرپیگمانتاسیون که ممکن است با التهاب ارتباط داشته باشد مرتبط است.

درمان آکنه

در مورد زخم یا عفونت های مکرر پوست، استفاده منظم از قهوه می‌تواند به مبارزه با مشکلات ناشی از باکتری های مضر کمک کند. اسید کلروژنیک موجود در قهوه دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی هستند. همراه با لایه برداری طبیعی تفاله قهوه، تمام این فواید می‌توانند به طور جمعی با آکنه مبارزه کنند.

درمان سیاهی زیر چشم

به گفته بورلی هیلز MD Cosmeceuticals، قهوه همچنین ممکن است به درمان سیاهی زیر چشم کمک کند. این به این دلیل است که تصور می‌شود محتوای کافئین موجود در قهوه به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند که سیاهی دور چشم ها را از بین می‌برد.

استفاده از قهوه برای سیاهی زیر چشم:

دانه قهوه

  1. ½ قاشق چایخوری تفاله قهوه و روغن زیتون را با هم ترکیب کنید. چند قطره آب به آن اضافه کنید تا خمیر کوچکی ایجاد شود.
  2. خمیر را به آرامی بدون مالش زیر چشمان خود قرار دهید.
  3. صبر کنید مخلوط به مدت پنج تا ده دقیقه روی پوست بماند.
  4. ماسک را با آب بشویید یا به آرامی با یک پارچه نرم ماسک را پاک کنید. هر چند بار که لازم است تکرار کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا