چند روش ساده استفاده از گلبرگ های گل رُز در منزل
برگ های گل رز

چند روش ساده استفاده از گلبرگ های گل رُز در منزل

برای قرن ها، گلبرگ های گل رُز نماد عشق بوده است. یک دسته گل رز به همراه یک جعبه شکلات به شکل قلب مترادف با روز ولنتاین شده است، به جز این اگر بخواهیم بیشتر به خواص این گل بپردازیم باید بگویم، عطر گل رز خواب آور است، برای همین  آرامش بخش هم هست. اما گل رز فقط زیبا نیست.

روغن و آب استخراج شده از گل رز دارای فواید بی شماری برای سلامتی پوست هستند که سعی می‌کنیم بیشتر به آن ها بپردازیم.

بلغارستان، ترکیه و مراکش از تولیدکنندگان برتر اسانس رُز در جهان هستند. جوامع آنها قرن هاست که از این گل برای زیبایی و مراقبت از پوست استفاده می‌کنند.

از کدام گلبرگ های رُزها روغن گل رُز و گلاب تولید می کنند

چهار نوع گل رُز برای تولید روغن گل رُز و گلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد: rosa damascena، rosa centifolia، rosa gallica و rosa moschata. گل محمدی بیشتر از همه ذکر شده است، زیرا هم معطرترین است و هم بیشترین میزان روغن را دارد.

رُزا داماسینا (Rosa damascena) از ایران سرچشمه گرفته است، جایی که بطری های گلاب به عنوان هدیه داده می‌شد و حتی به عنوان خراج به خزانه در بغداد استفاده می‌شد. ایران همچنین به خاطر چای غنچه رز و فالوده که یک دسر سرد از رشته برنج مخلوط با گلاب نیمه منجمد است، شهرت دارد.

فرم های مختلف مفید استفاده از گل رُز

 • روز صورتیآب: گلاب که اغلب در مراسم مذهبی استفاده می‌شود، محصول جانبی تقطیر گلبرگ های گل رز و آب برای تهیه روغن گل رز است. از این گل در مساجد در مراسم ترحیم برای آرام کردن عزاداران استفاده می‌شود زیرا گفته می‌شود عطر آن اضطراب را تسکین می‌دهد و رفاه عاطفی را افزایش می‌دهد.
 • روغن گل رز: روغن گل رز که به «اتو» و «عطار» گل رز معروف است. از طریق تقطیر استخراج می‌شود. روغن گل رز خاصیت نرم کنندگی دارد و ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.
 • روغن دانه گل رُز: روغن دانه گل رُز از گلبرگ ها نیست. بلکه از میوه گیاه رُز (پیاز کوچکی که هنگام افتادن گلبرگ های رُز از ساقه باقی می‌ماند) به دست می‌آید. گل رُز برای پوست های بالغ و آسیب دیده، همراه با بیماری های پوستی مانند درماتیت، پسوریازیس و اگزما ایده آل است.
 • گلبرگ های رُز: گلبرگ های رُز به همان اندازه که معطر هستند زیبا هستند، این ممکن است توضیح دهد که چرا یونانیان و رومیان باستان از آنها در حمام های عطر استفاده می‌کردند.
 • ملکه مصر، کلئوپاترا، گلبرگ های رُز را در کف سالن های ضیافت و در هنگام حمام کردن برای زیبایی از انها استفاده می‌کرد. اگر می‌خواهید شما هم مانند کلئوپاترا الهه درونی خود را هدایت کنید و در حمام شیر گلبرگ رز آرامش بگیرید، فقط به چند چیز نیاز دارید: نمک اپسوم، چند قطره اسانس گل رز، گلبرگ های گل رز خشک شده و پودر شیر نارگیل.

چند دستور عمل ساده

عکس یک زن با گل های رز قرمز

مخلوط حمام برای آبرسانی و تسکین

مواد لازم:

 1. ½ فنجان گلبرگ رُز
 2. یک مشت نعنا
 3. 2قاشق غذاخوری آب لیمو

طرز تهیه: ½ فنجان گلبرگ رز را با یک مشت نعنا و 2 قاشق غذاخوری آب لیمو مخلوط کنید. این حمام به از بین بردن چربی اضافی کمک می‌کند. اگر آب لیمو را تحریک‌کننده می‌دانید، می‌توانید مرکبات را با سرکه سفید جایگزین کنید.

ماسک صورت ضد التهاب رُز و چوب صندل

مواد لازم:

 1. 1/4 فنجان گلبرگ رز له شده
 2. 1قاشق غذاخوری عسل
 3. 2قاشق غذاخوری پودر چوب صندل

4 قاشق غذاخوری گلاب
1 قاشق چایخوری زردچوبه (اختیاری)

طرز تهیه: گلبرگ های گل رز را له کنید، پودر چوب صندل، گلاب و یک قاشق غذاخوری عسل را به صورت خمیری مخلوط کنید. در مرحله بعد، مخلوط را مانند ماسک روی صورت و گردن بمالید. بگذارید خمیر به مدت 15 دقیقه روی پوست بماند و با آب خنک بشویید. برای مزایای بیشتر، عسل را با زردچوبه جایگزین کنید، زیرا گفته می‌شود سلول های مرده پوست را از بین می‌برد، تغییر رنگ را کاهش می‌دهد و پوست را روشن می‌کند.

ماسک گلبرگ رُز و ماست

مواد لازم:

 1. 1/4 فنجان گلبرگ رز له شده
 2. 2قاشق غذاخوری ماست
 3. 1قاشق غذاخوری آرد گرم یا نخودچی
 4. 2قاشق غذاخوری گلاب

طرز تهیه: گلبرگ های گل رز را با آرد گرم یا نخودچی، ماست و گلاب مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید. به صورت بمالید. سپس اجازه دهید ماسک خشک شود و با شیر و سپس آب سرد بشویید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا